Vražda nám spôsobila životnú traumu, Fico by mal odísť

Autor: Adam Šebesta | 8.3.2018 o 11:30 | Karma článku: 3,87 | Prečítané:  840x

Režim fungovania štátu z dielne Roberta Fica nemal problém zavraždiť mladých šikovných ľudí. Ak je Fico presvedčený o svojej nevine, má možnosť postaviť sa na čelo Smeru v predčasných voľbách. V minulosti za ne hlasoval päťkrát.

Generácia Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej zrejme nikdy nebola tak poznačená nejakou spoločenskou udalosťou a neprechovávala tak veľkú nedôveru voči vláde Slovenskej republiky ako dnes. Keď sa my, narodení okolo roku 1990, rozprávame v posledných dňoch, vačšina z nás priznáva, že stratila nádej, že Slovensko môže byť modernou krajinou, ktorá chráni poctivých ľudí.

Ján a Martina boli príkladnými občanmi. Ak by som mal dostatok guráže, snáď by som zostal tak ako Ján na Slovensku a rozbehol kariéru novinára, načatú počas vysokej školy. Práve vtedy som s Ficom urobil rozhovor pre jeden univerzitný magazín. Pamätám si, že bol plný energie a priznal, že pôvodne nechcel študovať právo, ale archeológiu (ako by sa len dejiny písali v takom prípade...).

Dnes je Fico naďalej premiérom Slovenska a tvrdí, že vražda sa ho nijako netýka. Prečo ale potom koná tak rázne a kladie na stôl milión eur jeden deň po zverejní informácií o vražde? Ľuďom so znalosťou slovenského trestného práva z toho automaticky vyplýnú podozrenia smerujúce práve k vláde (deň po spáchaní vraždy predsa obvykle existuje len minimum indícií). 

Starý otec ma učil, že Fica je potrebné čítať vždy „medzi riadkami.“ Podľa všetkého, Fico si už roky potrebuje zabezpečiť dôstojný život „po“. Ten videl najpr v pozícii prezidenta, avšak po prehre s Kiskom sa preorientoval na ideu predsedu Ústavného súdu. Dnes je ale očividné, že tak ako neexistuje Ficov vhodný nástupca v rámci Smeru, pominula aj možnosť pôsobenia na Ústavnom súde. Fico je teda odrazu v oveľa horšej situácii ako predpokladal a vyvinie všetko úsilie, aby neskončil podľa predstáv opozície (na politickom smetisku).

Avšak aj talentovaní ľudia sa mýlia a robia chyby. A keď sa tak stane, je vyvodená zodpovednosť: úspešný chirurg prijme na sklonku kariéry úplatok a je odsúdený, dôveryhodný politik zrazí chodca a čelí obvineniu z trestného činu, a pod. Ficovou chybou v tomto prípade bolo, že dopustil existenciu takého režimu na Slovensku, ktorý podľa všetkého nemá problém vraždiť mladých a príkladných ľudí. Ján a Martina boli zo skromných pomerov, rozhodli sa však zostať na Slovensku, poctivo pracovať a veriť svojmu poslaniu: hľadaniu pravdy a jej šíreniu medzi ľuďmi. Ich vražda a jej dopad na spoločnosť sú natoľko závažné, že akékoľvek podozrenia smerujúce k osobám z Úradu vlády, by v slušnej spoločnosti predpokladali premiérovo okamžité odstúpenie.

S kolegami na Stálom zastúpení v Bruseli sme vypracovávali podklady pre Ficove vystúpenia v Európskom parlamente počas predsedníctva Slovenska v Rade EÚ. Pamätám si, že okrem pani Troškovej bol Ficovou pravou rukou aj pán Šipoš, riaditeľ kancelárie predsedu vlády. No okrem ministra Maďariča, aj on od Fica minulý týždeň odišiel. Ak Fico stráca dôveru svojich najlojálnejších pracovníkov, ako môže udržiavať dôveru celej jednej generácie mladých ľudí, ktorá dostala od štátu svoju životnú ranu? Odkaz štátu je totiž jasný: ak chceš byť poctivý a veríš v pravdu, dostaneš guľku do hlavy.

Premiér má stále príležitosť relatívne dôstojne odísť. Mal by však uvažovať urýchlene. Ak je presvedčený o svojej nevine, má možnosť postaviť sa na čelo Smeru v predčasných voľbách, tak, ako je to predpokladané v každej demokratickej krajine. A v súlade s tým, ako sa zachoval v minulosti, keď hlasoval za vyslovenie nedôvery vláde/predčasné voľby celkovo päťkrát (1994, 2000, 2004, 2006, 2011). 

Posledné správy zo Slovenska sú aj veľkou hanbou v zahraničí. Vidieť denne nelichotivé titulky o Slovensku je ale maličkosťou v porovnaní s utrpením, ktorému čelia rodičia a priatelia Jána a Martiny. Ešte raz, v tomto marazme premiér možnosť urobiť aspoň jeden pozitívny krok: odstúpiť. A spolu s ním by odišli ľudia, ktorí mali odísť ako prví (minister Kaliňák okrem iného verejne zľahčoval vyhrážky voči Jánovi Kuciakovi).

PS Už niekoľko stovák občanov podpísalo výzvu, ktorú sme adresovali vláde a orgánom činným v trestnom konaní

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Hlavnú stanicu v Bratislave iba plátajú. Tentoraz za tri milióny

Do mája 2019 má byť oprava hotová.

DOMOV

Dievča vraj obťažoval gréckokatolícky biskup z Košíc

Biskup Chautur obvinenie odmieta. Podrobil sa vyšetrovaniu polície.


Už ste čítali?