reklama

Slovensko má po 25 rokoch liberálnu stranu. Vďakabohu

Či už patríte k oddaným čitateľom .týždňa, obdivovateľom Hlavných správ, alebo ste kedysi volili SAS či SDKÚ, vznik hnutia Progresívne Slovensko je dobrou správou nie len pre vás, ale pre celú krajinu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (38)

Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale Slovensko prechádza spoločenským vývojom už dlhých dvadsaťpäť rokov. A presne toľko trvalo Slovákom a Slovenkám založiť skutočnú liberálnu stranu. To, že sa to nakoniec podarilo, je dôkazom postupnej „normalizácie“ slovenskej politickej scény. Politické strany totiž začínajú hlásať štandardné politické programové tézy, odpovedajúce ich deklarovaným ideovým zameraniam (ľavica, liberáli, pravica). V prípade Progresívneho Slovenska je to najmä vízia sebavedomého Slovenska v centre EÚ, s dôrazom na zvýšenie kvality vzdelávania, ale aj témy ako digitalizácia, trvalá udržateľnosť a cirkulárna ekonomika, to všetko s dôrazom na osobnú slobodu jednotlivca, ktorá sa najlepšie rozvíja v liberálnej demokracii. Niečo podobné by ste si mohli prečítať v programoch väčšiny štandardných západoeurópskych liberálnych strán.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Priemerný slovenský volič

Na druhej strane, subjekty ako SMER-SD a SAS zvolili iný prístup – prispôsobenie sa tomu, čo je očakávané od potrieb „priemerného slovenského voliča.“ Hoci SMER-SD momentálne deklaruje proeurópske postoje a hlási sa do jadra Európy, čím sa blíži k štandardom západných sociálno-demokratických strán, naďalej necháva ľudí pracovať za trikrát nižšie mzdy ako v Rakúsku a časť Smeru pohodlne koketuje s post-ľudáckymi pohľadmi na fungovanie Matice Slovenskej a slovenskú národnosť.

No a SAS, tá sa vybrala cestou čistého pragmatického politického kalkulu. Od prvotných sľubov o registrovaných partnerstvách a dekriminalizácii marihuany, prešla ku paušálnej kritike takmer čohokoľvek spojeného s Európskou úniou. Krátko po tom, ako sa Richard Sulík stal poslancom Európskeho parlamentu, opustila strana SAS tzv. skupinu európskych liberálov a demokratov, aby sa pripojila ku konzervatívnej skupine reformistov. Z pôvodného liberalizmu zostali zabudnuté tézy na zaprášených volebných letákoch z roku 2010.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Súťaživosť ideologických skupín

Dlhodobé ekonomické zdravie a životnú úroveň západných spoločností zabezpečuje predovšetkým princíp dialógu medzi všetkými ideológiami (záujmovými skupinami) a ich prirodzená súťaživosť. Práve konkurencia je to, čo chýba slovenskej politickej scéne. Progresívne Slovensko má príležitosť predostrieť občanom úprimný pohľad na veci verejné skrze hodnoty liberálnej spoločnosti. Namiešali do toho aj niekoľko ľavicových pojmov ako „rovnosť“ a dali dôraz na ekológiu, čím sa opäť priblížili západoeurópskemu trendu v podobe rozmachu ľavicovo-liberálnych strán. 

Či už ste voličom KDH alebo SNS, Progresívnemu Slovensku je potrebné držať palce na náročnej ceste úprimnej politiky. Nebudú to mať vôbec jednoduché. Je ťažké odhadnúť, koľko ľudí na Slovensku poteší fakt, že podpredsedníčiek Progresívneho Slovenska je viacej ako podpredsedov. Alebo, že niekto myslí pri reforme školstva o pätnásť rokov dopredu. Alebo, že počíta s dopadom digitalizácie na pracovné miesta.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Úprimnosť sa v politike nenosí

Z osobných stretnutí s viacerými významnejšími politikmi na Slovensku (Fico, Dzurinda, Sulík, Matovič, Figeľ, atď.), väčšinou pri tvorbe rozhovorov pre médiá alebo moderovaní verejných podujatí, človek nadobudne pocit, že úprimnosť a otvorenosť sa na Slovensku nenosí. Premiér Fico je celkom inak vystupujúca osoba medzi štyrmi očami ako pred televíznymi kamerami. Pri predstaviteľoch Progresívneho Slovenska (Štefunko, Šimečka, Dubéci), je to trocha inak. Rozdiel je v prvom rade v úprimnosti a osobnom ideovom presvedčení. Poslední traja menovaní svoj vzťah k hodnotám liberálnej spoločnosti vyjadrujú nielen v súkromí, ale úplne otvorene o ňom hovoria aj vo svojom politickom programe.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak je vám sympatická sloboda jednotlivca, liberálne demokratické zriadenie a vízia Slovenska siahajúca aspoň o dekádu dopredu, zvážte vyjadriť svoje sympatie historicky prvej slovenskej liberálnej strane. Predstavitelia Progresívneho Slovenska si zaslúžia naše povzbudenie k ich úprimnej snahe o slobodnejšie a lepšie Slovensko.

Adam Šebesta

Adam Šebesta

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Myslím, že krásu života je možné nájsť v pokore, láske a optimizme. Zoznam autorových rubrík:  Školstvo a vzdelanieSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu