reklama

Rozhovor z Východného Slovenska, ktorý nikto nehcel publikovať. Aj o Rómoch a ĽSNS

Zobral som si dovolenku a vyrazil do Levoče, aby som strávil deň s kandidátom na prešovského župana, Milanom Majerským. Nižšie je celý rozhovor, ktorý odmietli uverejniť viaceré štandardné médiá.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Kandidát na prešovského župana: ĽSNS manipuluje s pojmami „kresťanstvo“ a „národ“

Diaľnica priniesla do Levoče dvakrát viac turistov, no ľudí naďalej trápia zlé cesty a vysoká nezamestnanosť. Menšiny a národnosti, ktoré spoločne vybudovali najrozvinutejšie mesto na Spiši, môžu slúžiť ako príklad celej Európskej únii. Bývalý učiteľ telesnej výchovy a náboženstva, v súčasnosti primátor Levoče a kandidát na predsedu prešovského kraja, Milan Majerský, presviedča, že ľudia rozhodujú vo voľbách nielen o osobe župana, ale najmä o budúcnosti celého kraja.

Zvolili ste kontaktnú kampaň, chodíte medzi ľudí. S akými reakciami sa stretávate pri rozhovoroch na uliciach?

Snažíme sa navštíviť všetky mestá a obce v kraji. Každý deň spolu s dobrovoľníkmi osobne rozdáme 300 až 500 volebných kartičiek. Pritom máme príležitosť sa s ľuďmi porozprávať a lepšie pochopiť ich problémy. Reakcie sú, prirodzene, rôznorodé. Cítiť však, že ľudia majú dobrý prehľad, vedia, kedy sa budú konať voľby. Horšie je to už s volebnou účasťou.

Tá bola v posledných voľbách v prešovskom kraji len okolo 20 percent.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Práve preto sa snažím ľudí pýtať hneď na začiatku rozhovoru, či plánajú ísť voliť a nepriamo ich tak vyzvať na účasť na voľbách. V mnohých prípadoch sú ľudia prekvapení, že idem priamo medzi nich. Počas kampane sme žiadnych iných kandidátov v uliciach nestretli.

Spoznávajú vás ľudia pri osobnom kontakte?

Vačšinou ma poznajú, najmä z televízie, v obciach totiž nemáme bilboardy. Určite mi pomáha aj fakt, že som známy najmä kvôli svojmu pôsobeniu primátora v Levoči. Na kandidatúru ma presvedčili najmä podnety od občanov, ktorí ma otvorene vyzvali priniesť zmenu do prešovského kraja. A v neposlednom rade to boli starostovia a primátori, ktorí volajú po zmene.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prieskumy radia medzi vašich potenciálnych voličov aj širokú skupinu mladých ľudí, najmä vysokoškolákov. Ako sa ich snažíte osloviť?

Nebojíme sa využívať sociálne siete a mladých ľudí aktívne zapájať do kampane. Celý môj tím tvoria mladí ľudia, navyše dobrovoľníci sú vysokoškolákmi. Byť medzi mladými je pre mňa rovnako prirodzené ako zájsť do domova sociálnych služieb na rozhovor so seniormi. Mladí ľudia sú budúcnosťou nášho kraja a preto prácu s nimi považujem za kľúčovú.

Problémom však je ich odchod do zahraničia, prešovský kraj je fenoménom odlivu mozgov poznačený viac ako kraje smerom na západ Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Áno, pričom mladí neodchádzajú len do zahraničia. Často je ich cieľom Bratislava. Aj preto sme sa rozhodli osloviť ich zopár reklamnými plochami v hlavnom meste, na ktorých ich vyzývame prísť voliť do prešovského kraja.

Pri mladých ľuďoch je ale vysoká pravdepodobnosť, že budú voliť extrémistické strany.

Tento fenomén tu je a je potrebné sa mu venovať. Pritom platí, že na gymnáziách je nižšia pravdepodobnosť, že mladí budú voliť extrémizmus. Vzdelanie a vedenie žiakov ku kritickému mysleniu je preto kľúčovým pre porážku týchto strán.

Vráťme sa ku samotnej kampani. Z verejných diskusií doteraz nevyplýva, že by bola príliš konfliktná. So súčasným županom Chudíkom sa poznáte dlhé roky z vášho pôsobenia poslanca prešovskej župy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pozrite sa, od začiatku sme si povedali v mojom volebnom tíme, že nepôjdeme cestou konfrontácií a antikampane. To ale neplatí pre niektorých kandidátov, najmä extrémistických strán, ktorí neváhali na sociálnych sieťach viesť špinavú a absolútne lživú antikampaň proti mne. Pán Chudík je pre mňa v prvom rade oponentom, no nepotrebujem voči nemu viesť konfrontačnú kampaň. Pre mňa je kľúčovým byť v kontakte s ľuďmi a predstaviť svoj program a víziu na zlepšenie života v kraji.

Extrémisti okrem iného tvrdia, že vyriešia „problém s Rómami.“ V politike ste pôsobili prakticky od politického zrodu extrémizmu až po súčanosť, keď dosiahli zastúpenie v Národnej rade.

Na ĽSNS je nebezpečné, že manipuluje s pojmami „kresťanstvo“ a „národ.“ Pritom ĽSNS celkom prvoplánovo vyhlásila, že idú riešiť problémy s Rómami, ktorých nazývajú „parazitmi.“ Reálne ale ĽSNS nič nedosiahla. Naopak, my máme v Levoči Útulok sv. Františka, kde som bol svedkom premeny mnohých Rómov. To je aspoň čiastočným riešením. Najlepším riešením tejto otázky je ale práca. Rómovia potrebujú dostať prácu, aj v Levoči pracujú v mestských podnikoch a pred časom sme mali 50 Rómov zamestnaných na protipovodňových opatreniach.

Viaceré opozičné strany Vám deklarovali politickú podporu, keď ste ohlásili vašu kandidatúru. Cítite však dostatočnú podporu aj v samotnej kampani?

Viacerí politici sa už verejne vyjadrili v prospech mojej kandidatúry, vrátane predstaviteľov OĽANO a SAS. V KDH je rad politikov, ktorí mi aktívne pomáhajú v kampani. Pravidelne ma podporujú europoslanci Ivan Štefanec a Anna Záborská či bývalý poslanec Jozef Mikloško.

Na ĽSNS je nebezpečné, že manipuluje s pojmami „kresťanstvo“ a „národ.“ Pritom ĽSNS celkom prvoplánovo vyhlásila, že idú riešiť problémy s Rómami, ktorých nazývajú „parazitmi.“ Reálne ale ĽSNS nič nedosiahla. Naopak, my máme v Levoči Útulok sv. Františka, kde som bol svedkom premeny mnohých Rómov. To je aspoň čiastočným riešením.

Slovensko je už trinásť rokov členom Európskej únie. Čo to pre vás znamená?

Levoča bola historicky mesto, kde žili viaceré menšiny a národnosti, ktoré spoločne vybudovali najrozvinutejšie mesto na Spiši. Maďari, Poliaci a Česi dokázali spoločne fungovať, a to napriek príslušnosti k rôznym náboženstvám. „Svornosť je ozodbou mesta,“ je doteraz zaslúženým citátom Levoče. A o tom je aj Európska únia. Spoločenstvo rôznych národov dokáže spolu budovať hodoty, ak vie nájsť cestu spolupráce.

Aký je dopad nášho členstva v únii na Levoču?

Určite benefitujeme z eurofondov a menovej únie. Turisti zo západu nepotrebujú zmenárne, ušetria kus svojho času. Dostávame financie na mnohé pamiatky, ktoré máme v Levoči. Diaľnica, ktorá bola konečne dobudovaná, odbremenila mesto od nákladných áut. Odrazu sme v Levoči nemali autá, ale paradoxne prichádzalo viac turistov. Máme to aj štatistický podložené. Napríklad počet návštevníkov Baziliky svätého Jakuba sa po otvorení diaľnice vyšplhal z 38 tisíc na vyše 80 tisíc.

Najväčšou pridanou hodnotou sú teda otvorené hranice a príchod turistov.

Jednoznačne sú to rozvoj turizmu a príchod investícií. Čo sa týka turizmu, musíme pridať v kvalite ponúkaných služieb. Dnes už ľuďom nestačia len reštaurácie. Bol by som rád, keby sa v Levoči vybudovalo aj wellness centrum.

Vybudoval sa aj priemyselný park pre investorov.

Áno, podarilo sa nám získať investora do priemyselnej zóny, ktorý v krátkom čase v prvej fáze zamestná 120 ľudí.

V prešovskom kraji pôsobíte niekoľko rokov aj ako poslanec krajského zastupiteľstva. Čo považujete za svoj hlavný úspech z ostatného volebného obdobia?

Vždy budem pokladať akúkoľvek investíciu do okresu za úspech všetkých poslancov za okres. A tak to je aj v našom okrese. V posledných štyroch rokoch to boli najmä rekonštruované cesty a vzhľadom na to, že Levoča a Mariánska hora je najväčším pútnickým miestom na Slovensku, tak si zaslúžila našu pozornosť. A práve na Mariánsku horu bola po rokoch vybudovaná nová cesta vďaka združenej investícii medzi Levočou a prešovským krajom.

Už niekokoľko rokov sa hovorí o reforme usporiadania vyšších územných celkov. Aktívne za ňu loboval najmä primátor Trenčína Richard Rybníček. Plánujete ho v tejto aktivite podporiť?

Pravdou je, že členenie krajov nedopadlo najlepšie. Prirodzené regióny boli často predelené a vytvorili sa umelé celky. Meniť v tomto čase územne členenie krajov by si ale vyžadovalo ďalšie financie. Nepokladal by som to v tejto chvíli za prioritné.

Kde vidíte najväčší potenciál rozvoja prešovského kraja?

Najväčším bohatstvom a potenciálom kraja sú ľudia, ktorí chcú pracovať, ich tradície a zvyky. Mám na mysli Goralov, Spišiakov, Šarišanov, Rusínov i Zemplinčanov a tieto regióny predstavujú aj obrovské prírodné bohatstvo. Podobne ako v samotnej Levoči, potenciál vidím najmä v rozvoji cestovného ruchu, ktorý môže generovať ďalšie pracovné miesta.

Čo považujete za najväčšiu výzvu pre budúceho župana?

Najväčšou výzvou bude vymaniť prešovský kraj z nelichotivých a často posledných priečok kvôli najnižšej priemernej mzde či najväčšej nezamestnanosti a najnižšieho HDP na obyvateľa. Ľudia potrebujú základné veci - cesty, prácu a čas strávený so svojimi rodinami. Ak sa mi v tejto oblasti podarí urobiť čo i len malý krôčik na zlepšenie súčasného stavu, tak môžeme povedať, že to malo zmysel.

Kto je Milan Majerský?

PaedDr. Milan Majerský, PhD. (46) vyštudoval učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov na Prešovskej univerzite a neskôr získlal tituly PaedDr. a PhD na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Pracoval ako operátor výroby vo Výskumnom ústave spotrebného strojárskeho tovaru v Levoči. Väčšinu svojho pracovného života venoval pedagogickej činnosti ako učiteľ na Gymnáziu sv. Františka Assiského, v rokoch 2013 až 2015 zastával pozíciu riaditeľa pedagogického centra. Je členom Kresťanskodemokratického hnutia (KDH), kde od roku 2015 pôsobil na čele Kresťanskodemokratickej samosprávy a v roku 2016 sa stal podpredsedom KDH. V politike začal aktívne pôsobiť už roku 1998, keď bol zvolený za poslanca mestského zastupiteľstva v Levoči. Od roku 2009 je poslancom Prešovského samosprávneho kraja a v roku 2014 bol zvolený za primátora Levoče. Dlhodobo sa venuje mládeži, organizoval detské a mládežnícke tábory a stretnutia. Hrával hádzanú, hokej a niekoľko sezón aj najvyššiu basketbalovú ligu. Dodnes je hráčom domáceho basketbalového klubu v Levoči, vo voľnom čase sa venuje cyklistike. Inšpiráciu a motiváciu získava čítaním kníh a stretávaním sa s ľuďmi. Je ženatý a má dve deti.

Text: Adam Šebesta

Adam Šebesta

Adam Šebesta

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Myslím, že krásu života je možné nájsť v pokore, láske a optimizme. Zoznam autorových rubrík:  Školstvo a vzdelanieSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu