Aj Vianoce budú chudobné. Chýba stredná trieda

Autor: Adam Šebesta | 22.12.2014 o 10:00 | Karma článku: 12,13 | Prečítané:  14903x

Prečo budú aj tohtoročné Vianoce na Slovensku chudobné? Lebo strednú triedu tvorí len približne 20 percent ľudí. 

Vývoj po novembri ’89 sklamal podľa prieskumu agentúry Median až 70 % Slovákov. Väčší optimisti sú len tí, ktorí zarábajú aspoň 800 eur. Česi dopadli o niečo lepšie, sklamaná je „len“ polovica. 

Poznáte ten pocit: vraciate sa domov zo služobnej cesty alebo dovolenky, ktorú ste strávili v západnej Európe. Všetko je odrazu nesúrodé, nepekné, špinavé a rozbité. Ste totiž „na Slovensku“. Tŕpnete za volantom, len aby ste „nenabrali“ výtlk. Všade okolo obrovské reklamy, zarastená krajnica, rozpukaný asfalt na poloprázdnych chodníkov. Brzdíte na križovatke a náprava udiera do koľají a vĺn. Keď vidíte rozbité cesty, zúfalú hlavnú stanicu, reklamný smog a verejný priestor, ktorý akoby nikomu nepatril, máte sto chutí sa vrátiť späť. V tej chvíli však podľa Eurobarometra patríte len medzi 30 % Slovákov, ktorí mali šancu ísť na dovolenku do zahraničia. Ostatní trávia čas oddychom na Slovensku.

Prichádzate domov a smerujete za rodičmi alebo starými rodičmi. Priemerný dôchodok v roku 2014 je takmer 400 eur. Skúste z toho zaplatiť náklady na byt, telefón, internet, mobil, lieky... Ešte rodičom niečo zostalo? Väčšina ľudí tvrdo pracovala celý život, no v starobe sú odkázaní na pomoc svojich detí. Možno je to normálne a ľudské, ale rozhodne to nie je ekonomický štandard, aký poznáme v západnej Európe. Otázka je, čo čaká generáciu, ktorá sa narodila okolo roku 1990?

Rok 2060: Odchod do dôchodku najskôr v 70ke, výška dôchodku vypočítaná na základe investícií do privátnych fondov, štát prispeje minimálne. Ľudia sa budú musieť spoľahnúť na úspory a investovať do nehnuteľností. Jednoduchý príklad: počas produktívneho veku budete splácať úver na byt, ktorý v sedemdesiatke predáte. Za zvyšné peniaze sa presuniete do zariadení pre seniorov, v ktorých dožijete až do konca. To nie je veľmi príjemná predstava.

Slovákov dnes trápia najmä dve veci: chudoba a nízke príjmy. Ide o dva ekonomické faktory, ktoré sú vzájomne hlboko prepojené. Šanca, že z chudobného prostredia dosiahnete materiálny úspech, a vyšší plat, je rádovo nižšia ako pri ľuďoch zo strednej a vyššej triedy. Čím vyššia kvalita života vrátane lepšej finančnej stability, tým väčšia šanca na dosiahnutie úspechu a budovanie kariéry. Slovensko teda potrebuje posilniť strednú triedu ako soľ.

Podľa odhadov dnes tvorí reálnu strednú triedu približne 20 – 25 % obyvateľov Slovenska. Ide o ľudí, ktorí zarábajú mesačne od 1100 do viac ako 1500 eur v hrubom. Táto skupina ľudí ako tak dokáže zabezpečiť sebe a svojim deťom vytúžený „západný štandard“ strednej triedy: pravidelné dovolenky, auto, prípadne súkromné vzdelanie pre svoje deti, títo ľudia môžu ísť niekoľkokrát za mesiac na večeru do reštaurácie a stále sú schopní usporiť určitú sumu. Netreba však zabudnúť na to, že medián čistej mzdy je na Slovensku len okolo 600 eur, navyše väčšina pracujúcich zarába približne v rozmedzí od 410 po 550 eur. Pri tejto skupine sa kvalita života a s tým spojené predpoklady úspechu výrazne znižujú. Zároveň nie je možné túto skupinu považovať za strednú triedu. Povedané jednoducho: Títo ľudia si ani pomerne nemôžu dovoliť toľko, koľko si môžu dovoliť ľudia v západnej Európe s rovnakým zamestnaním.

V USA sa za „middle-class“ podľa rôznych prieskumov považuje väčšina obyvateľov krajiny, v Brazílii je to zhruba 52 %. Slovenská stredná trieda je hlboko poddimenzovaná a mala by si sa minimálne dvakrát navýšiť. Ako to dosiahnuť? Odpovede by mali dať renomovaní ekonómovia a nová generácia politikov. Ale bez radikálnej reformy školstva zameranej na kvalitu vzdelania a podporu talentov, aktívneho zapojenia dlhodobo nezamestnaných na trhu práce, vrátane marginalizovaných skupín obyvateľstva a všestrannej podpory podnikateľského prostredia, to zrejme nepôjde.

Veselé Vianoce, aj keď chudobnejšie ako v západnej Európe, no hádam stále naše. V tom dobrom zmysle.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nová ochrana osobných údajov umožní, aby na vás internet zabudol

Osobné údaje sú veľkou témou nielen pre firmy, ale aj pre ľudí.

STĹPČEK PETRA SCHUTZA

Európska komisia vrhla granát, ktorý mení situáciu

Zbytočná administratíva bude zrejme údelom mnohých firiem.


Už ste čítali?